71 715 00 00

FAQ spraw
technicznych

Zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci rozwiązać problem.

 • W jakim standardzie i technologii działa sieć FineMEDIA?

  Sieć FineMEDIA działa w standardzie Ethernet. Prędkość sieci lokalnej LAN to 100 Mbit/s – prędkość na porcie Klienta. Jednakże każdy switch dystrybucyjny oraz szkielet sieci działa w wyższym standardzie (1 -10 Gbit/s). FineMEDIA posiada również łącza od kilku operatorów nadrzędnych, co zwiększa stabilność i stałość połączenia.

 • Co to jest LAN?

  LAN (ang. Local Area Network), czyli sieć lokalna; najmniej rozległa postać sieci komputerowej. Sieci lokalne dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. W sieciach lokalnych przewodowych najczęściej używaną technologię jest Ethernet (za pośrednictwem kart sieciowych).

 • Czy numery IP są wpisywane, czy pobierane automatycznie?

  Numery IP są pobierane wyłącznie automatycznie, aby uniknąć problemu z ręcznym wpisywaniem adresu w poszczególnych segmentach sieci uruchomione są serwerty DHCP które zajmują się przydzielaniem adresów IP na podstawie numeru MAC karty sieciowej komputera lub rutera klienta. Co więcej w kolejnych lokalizacjach będą instalowane switche z mechanizmami zabezpieczającymi przed podłączeniem się do sieci po ręcznym wpisaniu adresu IP.

 • Co to jest DHCP?

  DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol) to protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski sieci. Protokół DHCP jest zdefiniowany w RFC 2131 i jest następcą BOOTP. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993.

 • Co to jest adres MAC - adres fizyczny?

  Adres MAC (ang. MAC address) jest 48 bitowym zapisem pozwalającym jednoznacznie zidentyfikować w sieci każde urządzenie działające zgodnie ze standardem Ethernet. Pierwsze 24 bity oznaczają producenta karty sieciowej, pozostałe 24 bity są unikatowym identyfikatorem danego egzemplarza karty. Na przykład adres 00:0A:E6:3E:FD:E1 oznacza, że karta została wyprodukowana przez Elitegroup Computer System Co. (ECS) i producent nadał jej numer 3E:FD:E1. Adresy MAC są niepowtarzalne dla tego na ich podstawie możemy jednoznacznie zidentyfikować naszego klienta oraz przydzielić mu prawidłowy adres IP.

 • Co to jest publiczny numer IP ?

  Każdy komputer w Internecie ma przypisany niepowtarzalny numer IP (ang. Internet Protocol) wyrażony czterema cyframi z zakresu 0-255, oddzielonymi kropkami. Niektóre komputery mają numer IP przypisany chwilowo, na czas połączenia z Internetem. Istnieje również możliwość przypisania do komputera publicznego IP. Publiczny numer IP daje m. in. możliwość założenia własnego serwisu WWW, FTP++ na swoim komputerze, znacznie przyśpiesza dzialanie programów P2P.

 • Jaka jest gwarantowana przepustowość łącza?

  Gwarantowana przepustowość łącza do naszego rutera brzegowego, zarówno dla wysyłania, jak i pobierania danych, jest dokładnie taka, jak w naszej ofercie taryfowej. Dokładamy również wszelkich starań by nasze łącza z operatorami nadrzędnymi nie były przeciążone nawet w godzinach największego szczytu. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiednich przepustowości z dowolnego miejsca w internecie, gdyż ograniczenia mogą występować już poza naszą siecią, np. po stronie dostawcy danej usługi oraz na każdym ruterze przez który dane pakiety wędrują.

   

  Możemy jednak zapewnić, że prędkości osiągane w naszej sieci przy odpowiednim wysyceniu łącza przez 95% czasu będą nie mniejsze niż te zapisane w umowach.

 • Dlaczego moja prędkość ściągania jest niższa niż w umowie?

  Prędkość pobierania danych pomiędzy dwoma dowolnymi hostami w Internecie może być zależna od kilkunastu czynników. Prosimy zwrócić uwagę, że dostęp do Internetu składa się z następujących składników:

  • Infrastruktura po stronie Klienta. Komputer, router, switch, kablowe połączenia między sprzętami, potencjalnie źle skonfigurowane lub niezabezpieczone wifi, ).

  • Infrastruktura po stronie dostawcy: kable, światłowody, radia, switche, routery, modemy (potencjalnie poniszczone kable, zakłócone radia, błędy konfiguracji).

  • Infrastruktura po stronie pośredników - zasadniczo podobna jak u dostawcy - w końcu dostawca jest dla nich klientem. Osobno, bo ISP nie ma wpływu na jej funkcjonowanie (poza wyborem operator X lub Y).

  • Infrastruktura po stronie dostawcy treści - routery, switche, serwery, aplikacje. Dodatkowo możliwość nakładania limitów różnej maści (choćby ograniczanie prędkości per połączenie czy per IP; wiele różnych błędów możliwych).

  • Problem jest z jednoznacznym pomiarem (samym pomiarem! bo co to tak naprawdę jest prędkość Internetu?), problem jest też z jednoznacznym określeniem źródła problemu (często jest to właśnie sprzęt w domu klienta). Wszystkie elementy każdej powyższej infrastruktury (klient, ISP, operatorzy pośredni, dostawca contentu) mają realny i znaczący wpływ na ostateczny wynik.

   

   

 • Czy łącze telefoniczne jest niezbędne do podłączenia internetu?

  Nie, technologia jaką stosujemy nie wymaga posiadania analogowego łącza telefonicznego. Możemy te dwie usługi uruchamiać zupełnie niezależnie. Jeśli nie posiadają Państwo w mieszkaniu naszego okablowania , nasz instalator doprowadzi je z najbliższej szafki krosowniczej.

 • Jakie zabezpieczenia otrzymuje korzystając z IP publicznego?

  W celu ochrony Twojego komputera w sieci FineMEDIA gwarantujemy Użytkownikom, którzy wybrali IP z klasy publicznej, system firewall'i, czyli specjalnych zapór zmniejszających potencjalne zagrożenie Twojego komputera, a także system kodowania danych oraz 24 godzinny monitoring sieci. Musisz jednakże pamiętać, że najlepszą ochroną jest zawsze rozwaga w korzystaniu z sieci internet.

 • Czy programy telewizyjne są nadawane cyfrowo?

  Tak. Telewizja JAMBOX jest w pełni cyfrowa co oznacza, że dostarczamy ją do Twojego telewizora w takiej jakości w jakiej nadaje ją nadawca. W żadnym miejscu naszej sieci nie idziemy na kompromisy, nie reenkodujemy, nie upscalujemy, nie zmniejszamy przepływności strumienia bitowego.

 • Czy do odbioru TV JAMBOX potrzebne są specjalne urządzenia?

  Dostęp do multimedialnej platformy JAMBOX realizowany jest z wykorzystaniem cyfrowego dekodera. Urządzenie jest udostępniane abonentom wg określonych w regulaminie warunków oraz aktualnego cennika. Abonent może wybrać typ dekodera.

 • Czy do dekodera w FM mogę podłączyć każdy telewizor?

  Tak, do dekodera można podłączyć każdy odbiornik telewizyjny wyposażony w wejście SCART (Eurozłącze) lub wejście analogowe (composite video-in). Natomiast jeżeli jesteście Państwo posiadaczami nowoczesnego odbiornika z matrycą LCD lub plazmową, wyposażonego w cyfrowe wejście HDMI, zalecamy skorzystanie z takiego podłączenia - umożliwia ono wykorzystanie w pełni możliwości sprzętu i pozwala cieszyć się wysoką, cyfrową jakością obrazu i dźwięku (złącze HDMI dostępne jest w dekoderach oznaczonych HD).

 • Czy mogę mieć telewizję w drugim pokoju?

  Tak. W cyfrowej telewizji jest to możliwe posiadając kolejny dekoder. Ale nie martw się, że będziesz musiał płacić pełny abonament. Dzięki usłudze MULTIROOM możesz mieć dodatkowy dekoder w niższej cenie abonamentu. Ważne jest, że wszystkie programy jakie masz wykupione w podstawowej usłudze będziesz mieć dostępne na drugim dekoderze tylko przy opłacie miesięcznej za multiroom.

 • Czy wszystkie programy telewizyjne nadawane są w jakości HD?

  Telewizja JAMBOX reemituje sygnały telewizyjne i radiowe w takiej jakości w jakiej są one dostarczane nam przez nadawców programów. Obecnie tylko parę kanałów jest nadawanych w jakości HD ale wszyscy nadawcy zapowiadają w tym obszarze duże zmiany w najbliższym czasie. Oferta programowa telewizji JAMBOX jest stale rozbudowywana o nowe kanały w jakości HD. Warto też zaznaczyć, że nie tylko kanały możemy nadawać w HD, już dziś oferujemy także materiały HD w usłudze wideo na żądanie VOD.

 • Czy dekoder będzie współpracował z zestawem kina domowego?

  Tak, dekoder JAMBOX można połączyć z zestawem kina domowego. Dekodery są wyposażone w analogowe wyjścia audio oraz w cyfrowe wyjście S/PDIF - wykorzystanie go do połączenia z zestawem kina domowego pozwoli Państwu cieszyć się wysoką jakością dźwięku w standardzie 5.1

 • Jakie urządzenia mogę podłączyć do dekodera?

  Do dekodera, oprócz telewizora, mogą Państwo podłączyć zestaw kina domowego czy domowy zestaw audio.
  Dekoder wyposażony jest w następujące złącza:

  • HDMI - do podłączenia odbiornika telewizyjnego wyposażonego w cyfrowe wejście HDMI

  • YPbPr (component) - do podłączenia odbiornika telewizyjnego wyposażonego w analogowe wejście komponentowe (dla wysokiej rozdzielczości)

  • SCART - do podłączenia odbiornika telewizyjnego w wejściem SCART (Eurozłącze)

  • SCART - po podłączenia urządzeń dodatkowych (np. magnetowidu) wyposażonych w złącze SCART (Eurozłącze)

  • video-in - do podłączenia odbiornika telewizyjnego wyposażonego w wejście composite video

  • audio-in - do podłączenia analogowych torów (kanał prawy i lewy) audio do wejść stereo urządzeń audio

  • S/PDIF (optyczny i koncentryczny) - do podłączenie do cyfrowego toru audio w zestawie kina domowego lub w zestawie audio

FB

Nasz serwis używa plików cookies.

finemedia.pl używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Sczegóły znajdziesz w polityce prywatności.