71 715 00 00

Bezpieczeństwo w sieci

Internet to powszechne miejsce zdobywania wszelkich informacji. Szczególnie w ostatnich latach, ze względu na dynamiczny rozwój, stał się miejscem wysoce skomercjonalizowanym. Poza całym dobrodziejstwem niesie on ze sobą wiele zagrożeń, dlatego tak ważne jest położenie nacisku na kwestię bezpieczeństwa. Korzystając z komputera, nie tylko serfujemy po sieci ,ale także korzystamy z urządzeń takich jak przenośna pamięć pendrive USB czy CD-ROM'y. Często pobieramy załączniki z poczty lub pobieramy wszelkiego rodzaju pliki z sieci. Czynności te mogą być zagrożone przez infekcje komputera złośliwymi programami komputerowymi, które mogą uszkodzić komputer, czy nawet udostępnić nie powołanym osobom nasze dane, przez co użytkownik sieci narażony jest na przetwarzanie danych osobowych w nie chciany sposób.

Czy wiesz, że....

  • Komputer, który nie jest chroniony, narażony jest na różnego rodzaju „ataki” ze strony innych użytkowników Internetu. Wszelkiego rodzaju szkodliwe oprogramowania takie jak wirusy, robaki czy konie trojańskie mogą zainfekować komputer. Żeby do tego nie dopuścić, należy chronić swoją domową sieć poprzez instalowanie odpowiednich programów antywirusowych oraz anty-spyware . Antywirusy są to programy, które mają za zadanie wykrywać, zwalczać i usuwać wirusy komputerowe, działają w tle oraz mają możliwość skanowania komputera w dowolnym momencie. Dobre programy antywirusowe powinny mieć możliwość aktualizacji nowo odkrytych wirusów, najlepiej na bieżąco przez pobieranie ich z internetu. Oprogramowanie spayware to programy szpiegowskie, mające za zadanie szpiegować działania użytkownika. Zebrane informacje bez wiedzy użytkownika są wysyłane do autora oprogramowania. Programy anty-spayware mają za zadanie chronić użytkownika sieci przed takimi niechcianymi oprogramowaniami na komputerze.

 

  • Aż około 80% wiadomości krążących w internecie to SPAM, niechciane wiadomości, które mogą zawierać różnego rodzaju niepożądane treści, czy złośliwe oprogramowania. Należy chronić swoją skrzynkę e-mail przed takimi wiadomościami. Jak to zrobić? Na przykład przez użycie filtrów antyspamowych, które zazwyczaj posiadają poczty.  


Policja blokuje komputery? Nie! To wirus

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje pewne funkcje komputera (np: szyfruje pliki, blokuje możliwość uruchomienia programów itp), a następnie za usunięcie blokady żąda wpłacenia okupu. Oprogramowanie to może nie tylko wyłudzić od nas pieniądze ale też ogołocić nasze konto bankowe! Wirus ten może trafić do każdego, kto posiada jeszcze starszy rodzaj przeglądarki. Korzysta z wtyczek Java i Adobe Reader, gdzie wyszukuje luk, przez które automatycznie wkrada się do komputera i nagle zaczyna wyświetlać komunikaty, że komputer posiadał pliki z muzyką i treściami o charakterze pedofilskim. W komunikacie zostało nawet wykorzystane logo policji. Strona informacyjna wspomina, iż jak uiścimy odpowiednią kwotę to komputer zostanie odblokowany. W komunikacje pojawiają się następujące przyczyny blokady:

 

  • Ten komputer był używany w celu odtworzenia zakazanych stron internetowych.
  • Ten komputer był używany w celu odtworzenia stron internetowych, zawierających elementy pornografii dziecięcej.
  • Ten komputer był używany w celu przekazania informacji zakazanej.
  • Ten komputer był używany w celu przechowywania/odtwarzania kontentu niecertyfikowanego.


Złośliwe oprogramowanie nie ma nic wspólnego z naszą policją i przede wszystkim pod żadnym pozorem nie można zrobić przelewu, gdyż jeśli połączymy się z witryną płatności, przestępcy nie tylko otrzymają kwotę, ale również poznają nasze hasła oraz loginy, a wtedy już mają otwartą drogę do naszych oszczędności.

Jak unikać tego programu? Przede wszystkim po wgraniu świeżej kopii systemu, należy jak najszybciej zaktualizować przeglądarkę – Interent Explorer. Dobrze będzie również, jak zainstalujemy program antywirusowy.


Co zrobić jeśli już mamy takiego wirusa? Są dwa wyjścia. Pierwszym jest sformatowanie komputera i wgranie ponowne systemu operacyjnego. Drugi sposób jest opisany tutaj.


 

 

FB

Nasz serwis używa plików cookies.

finemedia.pl używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Sczegóły znajdziesz w polityce prywatności.